Zdjęcie: Grupa pielgrzymów, która wróciła z Santiago de Compostela – Kościół na Ślęży, 7.05.2023

Współczesny świat niby wierzy w Boga, ale chce Bogiem kierować i z Nim negocjować. Współczesny świat to często świat katolików, którzy mówią: „jestem katolikiem, ale nie podoba mi się nauka kościoła na temat nierozerwalności małżeństwa” – czego skutkiem są m. in. tragedie takie jak ta, która wydarzyła się niedawno w Częstochowie. Mówią: „jestem katolikiem, lecz nie przyjmuję tego, co kościół mówi o życiu seksualnym”, „jestem katolikiem, ale nie wierzę w piekło”, „jestem katolikiem, lecz odrzucam spowiedź”. To wszystko nie jest katolicyzm. Wszelkie prawdy wiary należy przyjąć, gdyż wszystkie są z ustanowienia Bożego, a nie ludzkiego i wszystkie mają swój głęboki sens. Wiara to nie demokracja – tu nie wybieramy demokratycznie w co wierzyć, a co odrzucić dla własnej wygody i według jakich zasad żyć.

Współczesny świat proponuje „lekarstwo na sukces” – jest to „wolność od wszystkiego do wszystkiego”. Ważne są pieniądze, zakupy, zabawa i seks. Nieustająca przyjemność i hedonizm. Stąd mówi się o współczesnych społeczeństwach jako o „społeczeństwach zabawy”. Nie jest to podejście katolickie. Nie wolno nam iść za tego rodzaju wskazaniami współczesnego świata. Kto poślubia „ducha współczesnego świata” szybko wdowieje. Młodzi ludzie często publicznie chlubią się grzechem. Wielu z nich nie szanuje swojej czystości uważając, że można prowadzić życie seksualne przed przyjęciem sakramentu małżeństwa – bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji. Dziewczyna i chłopak często wynajmują wspólnie mieszkanie i uważają, że nie ma w tym nic złego. Po jakimś czasie nudzą się sobą, rozstają i szukają dalej. Z każdym kolejnym partnerem trudniej jest im stworzyć trwałą więź emocjonalną z kolejną napotkaną osobą i wejść w trwały związek małżeński. Młodość jest jak wiosna – jest to piękny okres kiedy śpiewają ptaki, kwitną kwiaty i wszystko budzi się do życia i jest w niej tyle nadziei. Podobnie jest z młodością – w młodej duszy jest mnóstwo marzeń, tyle miejsc chciałoby się zobaczyć, tyle poznać. Pamiętajmy jednak, że wiosna jest czasem kwitnienia kwiatów, śpiewu ptaków, ale również jest okresem ciężkiej pracy, bez której jesienią nie będzie plonów. Tak samo jest z życiem ludzkim. Życie młodego człowieka powinno być okresem ciężkiej pracy nad własnym umysłem, nad własną silną wolą oraz nad własną duszą. Praca ta uszlachetnia oraz zaowocuje mądrymi wyborami w dorosłym życiu, a w konsekwencji szczęściem.

Zło występuje w różnych postaciach, a szatan niestety działa bardzo skutecznie we współczesnym świecie. Wybitny pisarz C.S. Lewis powiedział: „Szatan dawniej miał trudniejszą pracę, bo musiał każdego człowieka kusić z osobna. Dzisiaj ma dużo łatwiej, bo ma pomocników – telewizję i radio komercyjne, gazety, polityków i aktorów o lewicowych poglądach, którzy chwalą się rozpustą. Chlubią się tym, że mieli po 5 czy 6 żon. Chwalą się rozbitymi małżeństwami. Publicznie chlubią się grzechem, oddziałując w ten sposób na mentalność młodzieży. Ile w naszych czasach jest zła? Ilu młodych ludzi nie szanuje swojej czystości uważając, że można prowadzić życie seksualne przed przyjęciem małżeństwa?” Pan Jezus mówi: „Kto chce być moim uczniem niech weźmie krzyż na ramiona i niech mnie naśladuje”.