Zdjęcie: Rekolekcje Adwentowe w naszej parafii. Sanktuarium w Sulistrowiczkach, 10.12.2023

Wiara jest fundamentem naszego życia duchowego i nie wolno jej lekceważyć. Określone siły zmierzają do tego, by społeczeństwo wyrzekło się wiary w Boga. Dzieje się to tak ostatnio w różnych krajach np. .w Anglii, Niemczech czy w Holandii. W Niemczech krążą autobusy z napisem „Nie ma Boga. Człowieku, tobie Bóg nie jest potrzebny do szczęścia”. Nowi ateiści na różne sposoby usiłują zwerbować jak najwięcej ludzi. Czynią coś niezwykle złego, co uderza w nich samych oraz w innych ludzi, bo bez Boga życie ludzkie nie ma sensu. Tylko Bóg nadaje mu sens. Bez Boga człowiek staje się bestią, która jest okrutniejsza niż wszystkie bestie tego świata.

Pod koniec XIX wieku żył w Niemczech wielki filozof Fryderyk Nietzche. Był daleki od chrystianizmu, ale w jego świadomościowi zrodziła się myśl, którą głosił inteligencji europejskiej. Wiedział, że nurty marksistowskie, pozytywistyczne, scjentystycznie są ateistyczne, że w uniwersytetach XIX-wiecznych odrzuca się religie i wiarę w Boga. Zwrócił się do inteligencji, która utraciła wiarę w Boga słowami nieco szyderczymi: „Cóż to? Zamordowaliście Boga w swoich domach, w swojej świadomości, i myślicie, że ujdzie wam to bezkarnie?” – powiedział tak pod koniec XIX wieku. Wiemy, że w XX wieku ta inteligencja wychowana ateistycznie wymyśliła dwie okrutne ideologie: hitleryzm i komunizm – bezbożne ideologie, które we łzach i krwi skąpały cały świat. Które doprowadziły do niewiarygodnych cierpień i śmierci ok. 200 mln ludzi. Niestety tak zawsze kończy się ideologia, która odrzuca Boga.

Są ludzie niewierzący, którzy twierdzą, że wiara w Boga jest czymś bezmyślnym, że jest sprzeczna z ludzkim rozumem. Jest to nieporozumienie, bo przecież cała wiedza jaką mamy o świecie opiera się – tak jak naucza kościół – na wierze i na autorytecie drugiego człowieka, a nie jakichś sił czy organizacji. Czasem bezrefleksyjnie wierzymy w to, co mówią nam nauczyciele, co napisane jest w książkach i artykułach, a oderwane jest od wiary. Gdybyśmy chcieli sprawdzić najmniejszą cząstkę swojej wiedzy o świecie z zakresu chemii, fizyki, astronomii czy literatury zabrakłoby nam życia. Okazałoby się również, że nie jesteśmy przygotowani do badań, które pozwoliłyby wkroczyć do wnętrza istoty wszelkich zjawisk. Cała nasza wiedza o świecie opiera się właśnie na wierze. Wierzymy, bo uwierzyliśmy ludziom, a ci przecież mogą być omylni, mogą też kłamać w jakimś swoim partykularnym interesie. Natomiast wiara religijna to zaufanie Bogu, który nigdy się nie myli i nigdy nie kłamie. Pamiętajmy, że wiara nas nie upokarza, a wiara i wiedza ze sobą współpracą, są to dwa skrzydła, które unoszą ludzki umysł do odwiecznej prawdy.

W noc wigilijną 24 grudnia 2023 r. o godz. 24.00 jak co roku zapraszamy do udziału w Pasterce w kościele na szczycie Ślęży. Odbędzie się koncert kolęd przy udziale znakomitych solistów, a także dzielenie się opłatkiem wigilijnym i składanie życzeń. Pasterka w Strzegomianach odbędzie się o godz. 21.00, w Sulistrowiczkach (przy płonącym ognisku pasterskim) o godz. 22.00, w Sulistrowicach w kościele parafialnym o godz. 24.00.