Zdjęcie: Michał Archanioł w kościele na Ślęży, grudzień 2023

W obecnych czasach panuje duch relatywizmu, który nie odróżnia dobra od zła i prawdy od fałszu. Jest duchem liberalizmu moralnego, który głosi zasadę „wolności od wszystkiego i do wszystkiego”. Wolności, która jest anarchią moralną nie mająca nic wspólnego z prawdziwą wolnością. I ten współczesny duch czasu głosi hedonizm. Ważne są tylko przyjemności, pieniądze i seks. To nowa religia, która rozwija się w naszych czasach w wielu społeczeństwach – religia konsumpcjonizmu. W tej religii ludzie zamiast Pana Boga czczą pieniądz. W niedzielę zamiast na nabożeństwo idą do centrów handlowych i tam cały dzień błąkają się oglądając coraz to nowe rzeczy, bo dręczy ich głód posiadania. Jest to nowa religia, którą nam proponują w niezliczonych mediach komercyjnych na rożnych kanałach telewizyjnych. Kościół jest tolerowany tylko jako instytucja, która powinna zajmować się sprawami charytatywnymi, która powinna troszczyć się o bezdomnych, o alkoholików, o umysłowo chorych. Religia – mówią ci, którzy wyznają współczesnego ducha czasu – nie powinna się wtrącać do sumień ludzkich, nie powinna mówić człowiekowi co ma czynić, a czego czynić nie powinien. To dlatego są nieustanne ataki na Kościół katolicki, który jest znakiem sprzeciwu wobec ducha współczesnego relatywizmu, konsumpcjonizmu i hedonizmu, gdzie ważne jest tylko użycie i przyjemność, gdzie nie ma nic stałego, a ludzie robią wszystko na próbę. Małżeństwo na próbę, wierność na próbę, miłość na próbę – to współczesny duch czasu, który wszystko bierze „na próbę”.

Tymczasem człowiek żyje tylko raz. Tyko raz ma szansę przeżyć pięknie życie i dojść do zbawienia. Kościół o tym przypomina, Kościół o tym mówi, Kościół jest do tego powołany – Kościół jest znakiem sprzeciwu. Pan Jezus mówił „Gdybyście byli z tego świata, świat by was kochał” [J 15,19]. Gdybyście myśleli jak współczesny świat, który pędzi za pieniądzem, seksem, zdradą małżeńską i za przyjemnością, gdybyście byli tacy jak ten świat, to by was świat kochał. Ale nie jesteście z tego świata. My chrześcijanie stanowimy znak sprzeciwu wobec ducha obecnych czasów, dlatego świat będzie nas nienawidził i dlatego nie dziwmy się prześladowaniu. Męczeństwo jest wpisane w historię Kościoła i jest wpisane w losy każdego autentycznego chrześcijanina. Będą was prześladować przy różnych okazjach, będą źle o was mówić, będą rzucać oszczerstwa i szydzić. Zło dzisiaj ma potężne środki i chce zapanować nad świadomością Polaków, dlatego próbuje zniszczyć niezależny głos jakim jest Kościół katolicki, który od wieków stał w obronie praw człowieka oraz naszej ojczyzny.

Mimo trudności pamiętajmy, aby Wigilię przeżyć jednak w duchu chrześcijańskim. Powinniśmy nie „przeżuwać”, ale przeżyć Święta Bożego Narodzenia. Nie zapominajmy, że jesteśmy katolikami i ludźmi wierzącymi, i że nasza wieczerza wigilijna nie może być zwykłą kolacją, ale musi być Agapą, czyli świętą ucztą braterskiej miłości. Agapa to uczta wieczorna, urządzana przez chrześcijan w pierwszych wiekach dla podkreślenia przeżycia chrześcijańskiej miłości. Droga siostro, drogi bracie. Jeżeli się gniewasz z kimkolwiek – pojednaj się. Przeproś. Przebacz. Podaj rękę. W przeciwnym razie nie bierz do ręki opłatka – znaku obecności Chrystusa i Jego miłości, i nie siadaj do wieczerzy, bo to jest Agapa – czyli święta uczta braterskiej miłości. Bardzo was proszę, proszę moich parafian oraz gości – pomyślcie co zrobicie, aby wieczerza wigilijna w waszym domu była świętą Agapą, a więc ucztą braterskiej miłości.


Z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego życzę, aby światłość tej nocy rozpromieniła wszystkie mroki naszego życia. Niech Jezus zasiądzie z Wami do Wigilijnego stołu i pozostanie z Wami we wszystkich sytuacjach Waszego życia. Szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia!

Przypominam, że w noc wigilijną 24 grudnia 2023 r. o godz. 24.00 jak co roku zapraszamy do udziału w Pasterce w kościele na szczycie Ślęży. Odbędzie się koncert kolęd przy udziale znakomitych solistów, a także dzielenie się opłatkiem wigilijnym i składanie życzeń. Pasterka w Strzegomianach odbędzie się o godz. 21.00, w Sulistrowiczkach (przy płonącym ognisku pasterskim) o godz. 22.00, w Sulistrowicach w kościele parafialnym o godz. 24.00.

Zapraszamy również do udziału we Mszy Św. Sylwestrowej w kościele na Ślęzy – 31 grudnia 2023 o godz. 22. Po Mszy Św. będzie ciepły posiłek, koncert kolęd oraz powitanie Nowego Roku przy lampce szampana. Zwracamy się z prośbą do osób biorących udział w Sylwestrze na Ślęży o ograniczenie używania fajerwerków. Szanujmy zwierzęta, Ślężański Park Krajobrazowy jest ich domem, chrońmy je przed cierpieniem spowodowanym nadmiernym hałasem.