Zapraszamy do udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Odbędzie się ona 8 kwietnia. Rozpoczynamy Mszą Święta o godz. 19.00 w kościele na Ślęży. Po niej uczestnicy wyruszą na wybraną przez siebie trasę. W tym roku zapraszamy na dwa warianty, dookoła Ślęży [39 km] lub do Oławy [54 km]. Zapisywać się możemy w zakrystii lub w kancelarii parafialnej, a także przez stronę www.edk.org.pl – Opis trasy i mapa do pobrania także na stronie internetowej. Można też skorzystać z aplikacji na telefon.

Wspólnie z parafią w Wirach zapraszamy na Drogę Krzyżową z Przełęczy Tąpadła na szczyt Ślęży 8 kwietnia (piątek przed Niedzielą Palmową). Początek o godz. 19.00 na Przełęczy Tąpadła. Zakończenie Drogi Krzyżowej Mszą Świętą w kościele na Ślęży.

Wielki Post jest czasem, gdy wierni chętniej poświęcają czas na modlitwę i pokutę. Relacja z Panem Bogiem pomaga w pojednaniu. Stąd też organizatorzy tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z terenu archidiecezji wrocławskiej zapraszają do wejścia na Drogę Pojednania. W tym roku można to uczynić na wiele sposobów, w różnych miejscach i dystansach.

Wrocławskie drogi

Pośród wielu wrocławskich rejonów najstarszym jest ten od dominikanów. Odpowiedzialną za niego od kilku lat jest Marta Borkowska. W tym roku u dominikanów zaplanowane zostały cztery trasy: pomarańczową (51 km), zieloną (53 km), brązową (62 km), i niebieską (76 km). Wszystkie te trasy kończą się na Ślęży. Trzy z nich rozpoczynają się od kościoła dominikanów. Jedna z nich zaczyna się na Nowym Targu. EDK z tego rejonu zaplanowane zostało na 1 kwietnia. Rozpocznie się Eucharystią o godz. 19:00 w kościele pw. św. Wojciecha przy pl. Dominikańskim.

Najwcześniej na EDK można wyruszyć z wrocławskimi salezjanami. W piątek, 25 marca o godz. 18:00 Mszą św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy pl. Grunwaldzkim, rozpocznie się EDK do Twardogóry. Trasa licząca 53 km kończy się w Bazylice Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

Rejonem, który w jakimś stopniu powstał po doświadczeniu EDK na Ślężę to ten z wrocławskiej Kleciny. Odpowiedzialnym za niego jest m.in. Marcin Luraniec. Z Kleciny zostały przygotowane cztery trasy: na Ślężę (39 km), Wielką Sowę (67 km), Śnieżkę (111 km) oraz na Ślężę z drogą powrotną na Klecinę (80 km). Wyjście na szlak planowane jest na 8 kwietnia. Rozpoczęcie Mszą św. w kościele pw. NMP Królowej Polski o godz. 18:00.

Z kolei Aneta Kuczkowska lideruje w dwóch rejonach, na wrocławskich Maślicach i przy kościele uniwersyteckim. W tych rejonach znajduje się wiele tras, w zależności od możliwości i wytrwałości. Na liście znajdują się także trasy powyżej 100 km.

W kościele uniwersyteckim trasy noszą nazwy od kaplic znajdujących się w tej świątyni, czyli: Anioła Stróża (40 km), św. Anny (80 km), św. Jadwigi Śląskiej (100 km), św. Józefa Rzemieślnika (88 km), Matki Bożej Wspomożycielki (102 km),

Rejon Wrocław – Maślice posiada najwięcej tras w naszej archidiecezji. Wszystkie rozpoczynają się Mszą św. o godz. 19:15 w kościele pw. św. Agnieszki. Z tego rejonu można dotrzeć w różne zakątki archidiecezji wrocławskiej m.in. Brzeg Dolny, Barkowo, Strzelin, Tyniec Mały, Oleśnica, Kiełczów, Oława, Bardo, Gniechowice, Trestno.

W tym rejonie jest także najdłuższa trasa licząca 144 km – dookoła Wrocławia. Jest też trasa licząca 122 km. Kończy się ona w Bardzie.

EDK w katedrze wrocławskiej

Podobnie jak w latach ubiegłych z wielu miejscowości będzie można udać się do Głębowic. Z różnych stron pątnicy wyruszą 1 kwietnia. Po raz pierwszy pielgrzymi będą mogli udać się tam z katedry wrocławskiej. – Do pokonania będzie 55 km. Trasa będzie przebiegać przez Szewce, Uraz czy Bagno – mówią organizatorzy i dodają: – Przygotowaliśmy także kilka nowych tras. Rok temu po raz pierwszy można było wyruszyć z kościoła Opatrzności Bożej. W tym roku dodana została jeszcze jedna trasa licząca 56 km. – Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy będzie w stanie przejść ponad 50 km, dlatego w naszym nowodworskim rejonie przygotowaliśmy jeszcze jedną trasę. Liczy ona 40 km. Dochodzimy do miejscowości Różaniec i wracamy na Nowy Dwór – zaznacza ks. Paweł Jędrzejski, koordynator rejonu Wrocław- Nowy Dwór.

Z Ślęży do Oławy i z Oławy na Ślężę

– W ubiegłym roku powstała inicjatywa, aby zorganizować EDK dookoła Ślęży. W tym roku ponawiamy zaproszenie, ale dodajemy jeszcze drugą trasę 53 km do Oławy. Planujemy wyjść 8 kwietnia. Należy najpierw wejść na górę i tam o godz. 19:00 odprawiona zostanie Msza św. – Eucharystia będzie sprawowana przez ks. Jakuba Bartczaka, następnie po błogosławieństwie każdy uda się na swoją trasę EDK – opowiada Natalia Kowcz – liderka rejonu.

Zakończenie EDK dookoła Ślęży przewidziane jest w Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, a w Oławie przy kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Trasa dookoła Ślęży przebiegać będzie przez dwie diecezje: wrocławską i świdnicką – Można powiedzieć, że jest to trasa międzydiecezjalna. Dlatego do udziału zapraszamy nie tylko osoby z terenu naszej archidiecezji – zachęca Natalia.

W tym roku po raz pierwszy będzie można wyruszyć w drogę z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego. Dzięki życzliwości ks. proboszcza Zbigniewa Kowala przygotowane zostały dwie trasy. Jedna z nich [51 km] zakończy się przy Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, a druga [53km] przy kościele na Górze Ślęży. Osoby chcące wyruszyć z Oławy zaproszone są 8 kwietnia na Mszę św. o godz. 18:00.

Lista rejonów i tras jest cały czas otwarta. W artykule opisane zostały trasy, które są zatwierdzone i znajdują się na stronie www. edk.org.pl

Tam też można zgłaszać swój udział w tegorocznej edycji EDK.