Od niedawna w głównej części ołtarza znajduje się figura Matki Bożej Ślężańskiej, autorstwa Andrzeja Bukowskiego – artysty z Kościeliska, którą poświęcił JE Ks. Abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski. Obok znajduje się ikona Matki Bożej i św. Elżbiety, nawiązująca do nazwy kościoła, tj. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Ikona ta wykonana jest w dawnej technice w blasze miedzianej, przez artystę szkoły Lwowskiej – Stanisława Pawłowskiego z Nowogrodu Wołyńskiego.

W ołtarzu bocznym znajduje się zrealizowana w ten sam sposób ikona Matki Bożej Ślężańskiej, nawiązującej do Madonny Zobtenberg:

Ołtarz

Zakończyliśmy również prace rzeźbiarskie lwów romańskich wykonanych z Bolesławieckiego złotego piaskowca, które będą podtrzymywać mensę ołtarzową. Autorską pracę rzeźbiarską wykonał p. Stanisław Taraszczuk z Dzierżoniowa. Stół ołtarzowy nawiązuje do ślężańskich lwów z kościołów w Starym Zamku oraz Sobótce.

Elewacja

Ponadto zakończyliśmy prace związane z zabezpieczeniem zewnętrznej elewacji zakrystii w kościele na Ślęży. Obecnie trwa remont zewnętrznej ściany zachodniej, ołtarzowej.

W najbliższym czasie świątynię czeka renowacja ścian wewnętrznych, remont chóru, a także odnowienie zniszczonej stacji drogi krzyżowej, a w dalszej perspektywie – budowa Muzeum Kultury i Sztuki Chrześcijańskiej “Tabor”, w którym umieścimy artefakty ze Ślęży.

Ks. dr Ryszard Staszak