Adoracja i Eucharystia, lednickie tańce, dzielenie się w grupkach słowem Bożym. Kilkaset młodych, zaproszonych przez Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży, wzięło udział w spotkaniu na szczycie Ślęży.

Jest ono szczególne, choćby dlatego, że odbywa się po czasie izolacji. Młodzi są spragnieni bezpośrednich kontaktów ze sobą. Na dzisiejsze spotkanie zapisało się ok. 390 osób, ale wiemy, że przyjechały też grupy, które się nie zgłaszały wcześniej – mówi ks. Mariusz Sobkowiak, diecezjalny duszpasterz młodzieży, który przewodniczył Mszy św. wieńczącej spotkanie.

Zobacz zdjęcia z wydarzenia >>

– Są to głównie osoby z ostatnich klas szkoły podstawowej i ze szkoły średniej, nieco studentów – którzy często służą jako animatorzy – tłumaczy. – Okazją do spotkania jest dzień św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży. Tegoroczne hasło: „Soli Deo – idź na całość!” jest związane z bł. kard. Stefanem Wyszyńskim, który Boga stawiał na pierwszym miejscu. I on, i bł. matka Czacka „poszli na całość”. Nie szukali półśrodków, dróg na skróty. Taka postawa przemawia do młodych.

Uczestnicy spotkania wyruszyli na szczyt z Przełęczy Tąpadła. W południe wzięli udział w modlitwie Anioł Pański, potem był czas na grochówkę i lednickie tańce, animowane m.in. przez s. Marię Czepiel, oraz rozważanie słowa Bożego.

– Byłyśmy już animatorkami na integracjach, półkoloniach – mówią Julia i Hania z salezjańskiego oratorium (przyjechały wraz z innymi z ks. Jerzym Babiakiem SDB, dyrektorem Zespołu Szkół Salezjańskich Don Bosco), które należały do osób prowadzących spotkania w małych grupkach. – Będziemy czytały słowo Boże z dzisiejszej liturgii i rozmawiały o nim. Cieszymy się, że możemy się spotkać z tymi wszystkimi młodymi ludźmi – dodają.

Wśród największych „ekip”, które dotarły na Ślężę, była grupa z wrocławskich Krzyków. Z ks. Jakubem Deperasem przyjechało na spotkanie ponad 40 osób ze Wspólnoty Młodzieżowej z parafii pw. Świętej Trójcy, a także nieco młodszych. – Niech się uczą być młodzieżą – mówi ks. Kuba.

W gronie pielgrzymów z Krzyków była Ania, która w spotkaniu na szczycie uczestniczyła po raz drugi. – Dwa lata temu przyjechałam tu z mamą. Przedtem poszłam na pielgrzymkę, spodobało mi się, więc zdecydowałam się wziąć udział w takim spotkaniu – wspomina. – Teraz jestem z całą wspólnotą. Jest naprawdę bardzo wesoło!

– Tu jest coś o wiele wspanialszego niż hip-hop, niż rap, niż jakikolwiek event – mówił młodym w homilii ks. Kuba Bartczak. – Można, trzeba szukać Boga w codzienności, ale to Msza św. jest najcudowniejszym spotkaniem z Nim. Wiele rzeczy przynosimy Mu w swoim sercu, ale to On ma być zawsze na pierwszym miejscu. On jest zachwycający! Tu można Go doświadczyć. Życzę wam ostrości wzroku, dobrych oczu – byście zobaczyli przychodzącego Jezusa.

Ksiądz Ryszard Staszak, proboszcz parafii w Sulistrowicach, gospodarz ślężańskiego kościoła, zachęcał do wierności chrześcijańskiemu dziedzictwu. – Krzyż trwa, choć świat się zmienia – mówił.

Ksiądz Mariusz Sobkowiak już zaprasza wszystkich do udziału w archidiecezjalnym spotkaniu z okazji Światowego Dnia Młodzieży, który – decyzją papieża Franciszka – obchodzony będzie w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

AGATA COMBIK

Źródło: https://wroclaw.gosc.pl/