Metropolita wrocławski rekonsekrował i poświęcił kościół na szczycie Ślęży. W uroczystościach uczestniczyło setki Dolnoślązaków.

Główne uroczystości poprzedziły występy zespołu ludowego „Dolnoślązacy” oraz „Zayazd” – Bożeny i Lecha Makowieckich z Gdyni. Artystów słuchało setki osób, które na szczyt góry dowoził specjalny autobus.


Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, na której obecni byli m.in. np Ignacy Dec oraz kilkudziesięciu kapłanów rozpoczęła się od liturgicznego powitania Księdza Arcybiskupa przy drzwiach kościoła. Po wejściu przy ołtarzu głównym metropolitę witali chlebem, solą i kwiatami dorośli oraz młodzież z parafii w Sulistrowicach.

Następnie proboszcz parafii ks. Ryszard Staszak nakreślił rys historyczny kościoła, przedstawił także krótki raport z odbudowy:

“Kiedy nasza parafia przejęła kościół na Ślęży, jego stan był tragiczny. Niektórzy sceptycy powątpiewali, że tak zrujnowana świątynia nie będzie nadawała się do odbudowy. Obiekt bowiem był splądrowany i sprofanowany podczas wykopalisk prowadzonych przez archeologów, za wiedzą konserwatora zabytków we Wrocławiu. Wolą poprzedniego, a także obecnego metropolity wrocławskiego, była odbudowa kościoła oraz doprowadzenie go do stanu pierwotnego, by mógł on pełnić swą funkcję sakralną oraz turystyczną dla pielgrzymów tak licznie przybywających na Ślężę, których jest ok. 20-40 tys. rocznie.”

Ks. Staszak nakreślił także plany na przyszłość:

“W przyszłości planujemy zbudować przy kościele Ślężański Ośrodek Kultury i Sztuki Chrześcijańskiej wraz z muzeum, w którym znajdowałyby się artefakty dotyczące historii kościoła oraz Masywu Ślężańskiego z czasów starosłowiańskich oraz chrześcijańskich. Naszym celem jest, aby świątynia w której się znajdujemy nadal pełniła swoją rolę ewangelizacyjną i turystyczno – duszpasterską. Chcemy aby Ślęża była górą chrześcijańską trzech kultur, a w przyszłości kościół na „Śląskim Olimpie” był celem pielgrzymek jak dawniej – jako góry maryjnej – gdzie wierni mogliby modlić się o tak potrzebny dziś pokój na świecie.”


W homilii abp Kupny mówił o wielowiekowej historii kościoła na Ślęży podkreślając zaangażowanie i troskę wiernych, którzy wiele razy odbudowywali świątynię.

POSŁUCHAJ CAŁEJ HOMILII:

Następnie metropolita wrocławski rekonsekrował budynek kościoła. Abp Kupny poświęcił ołtarz i ściany kościoła, w centralnym punkcie ołtarza włożył relikwie św. Jana Pawła II a potem namaścił ołtarz olejami.

W słowie na zakończenie abp Kupny podziękował tutejszemu proboszczowi za trud odbudowy. Zapowiedział także kontunuację prac przy świątyni:

Po Mszy na polanie na szczycie Ślęży na wiernych czekały atrakcje kulinarne, można też było objerzeć średniowieczne podziemia oraz podziwiać panoramę Dolnego Śląska z koscielnej wieży widokowej. 

Autor: Krzysztof Kunert


Zobacz film z uroczystości:

Zobacz Galerię: