Dzisiaj o godz. 7.30 Mszą Świętą przy grobie św. Piotra rozpoczęła się wizyta ad limina apostolorum (do progów apostolskich) pierwszej grupy biskupów polskich. Uczestniczy w niej około 20 hierarchów z czterech prowincji kościelnych: warmińskiej, białostockiej, lubelskiej oraz przemyskiej, obrządku łacińskiego. W piątek przed południem biskupi zostaną przyjęci na audiencji przez Papieża Franciszka.

Grupie przewodniczy abp. Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który przypomniał, że ostatnia wizyta ad limina ze względu na pandemię miała miejsce 8 lat temu, w lutym 2014 roku.

„Ta wizyta jest zapisana głęboko w tradycji Kościoła. Co pięć lat każda diecezja jest zobowiązana złożyć wizytę w Stolicy Apostolskiej. Tę wizytę poprzedza intensywna praca w diecezji, mianowicie, na początku, zanim przyjedziemy do Rzymu musimy przesłać dokładne sprawozdanie z życia diecezjalnego, z różnych wymiarów naszego duszpasterstwa i ewangelizacji – zauważył abp Budzik. Jest to wizyta u progów apostolskich, a więc swego rodzaju pielgrzymka. Przybywamy właśnie do grobu św. Piotra, do tego miejsca, które przez dwa tysiące lat wpisało się niezwykle w historię Kościoła, a równocześnie do progów apostolskich, czyli składamy wizytę Ojcu Świętemu.“

Udając się dzisiaj na spotkanie z przedstawicielami Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia mieszczącej się przy Piazza San Calisto biskupi odwiedzili bazylikę Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu, która przez wiele lat była kościołem tytularnym Prymasa Tysiąclecia, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, a następnie kard. Józefa Glempa. Mówi biskup rzeszowski Jan Wątroba.

„Przedstawiłem obraz duszpasterstwa rodzin w Polsce, oczywiście ich konkretną sytuację, z uwzględnieniem doświadczeń kryzysowych, które przeżywają małżeństwa, rodziny oraz młodzież. W późniejszej rozmowie, podczas której była możliwość wymiany zdań oraz stawiania pytań usłyszeliśmy ważną wiadomość i to wydaje się warte podkreślenia tutaj, bo właśnie kilka czy kilkanaście godzin temu została ponoć podana informacja dotycząca precyzyjnej daty kolejnego Światowego Dnia Młodzieży w Lizbonie. Odbędzie się on od 1 do 6 sierpnia 2023. Zostało nam to zakomunikowane jako pierwszym – podkreślił bp Wątroba. Tak to zrozumieliśmy, że jako jedni z pierwszych słyszymy tę precyzyjną datę, bo do tej pory podawany był tylko rok. Poruszyliśmy również temat synodu. Nowość synodu, który rozpocznie się za kilka dni polega na tym, że ma to być synod dialogu, rozmowy, słuchania, ale także formacji laikatu. Takie są dwa zasadnicze cele. Ważne jest przypomnienie, że to ma być nie tylko jednostronne wysłuchanie tego, co wierni świeccy, ochrzczeni, członkowie Ludu Bożego mają do powiedzenia na temat wspólnoty Kościoła.“

Źródło: https://www.vaticannews.va, Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan