Wieczerza Wigilijna, to w wielu polskich domach jeden z najbardziej uroczystych momentów Bożego Narodzenia. Wypatrywanie pierwszej gwiazdki, dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd i biesiadowanie przy suto zastawionych stole, czyni tę rodziną kolację wyjątkową.

Wigilia to także symboliczne zakończenie Adwentu, postu i oczekiwania na narodzenie Jezusa Chrystusa. Tradycyjne potrawy zachwycają podniebienia bogactwem smaków: na wieczerzę wigilijną podaje się 12 dań, z których większość przygotowywana jest raz do roku.

Nie znaczy to jednak wcale, ze w Polsce istnieje jeden określony kanon wigilijnych potraw. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych potraw wigilijnych jest barszcz czerwony z uszkami. Na wieczerzy nie może zabraknąć również przyrządzonych dań z ryb, przede wszystkim z karpia smażonego w galarecie, czy po żydowsku, śledzik, dań z kapusty i z grzybów, kapusty z grochem, kapusty z grzybami, czy pasztecików z grzybami. Uwieńczeniem tej wyjątkowej kolacji są zaś łakocie, kluski z makiem i miodem, kutia, kompot z suszu i makowiec. Przypominamy, że przy wieczerzy wigilijnej nie spożywamy alkoholu.

Kulminacyjnym punktem przeżyć adwentowych w rodzinie chrześcijańskiej jest wigilia Bożego Narodzenia, niemal w każdym domu ubiera się choinkę, która przez swoją żywość i zieleń zachowaną nawet w zimie, staje się symbolem Chrystusa, jako drzewo życia, a przez ozdobienie jej świecami symbolizuje światłość Chrystusa. Pod choinką ustawia się żłobek, by upamiętnić narodziny syna Bożego w Betlejem. Łamanie się opłatkiem. Kamil Cyprian Norwid napisał: „Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny, przy wejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie, ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny, najckliwsze przekazując uczucia w tym chlebie”. Łamanie się opłatkiem jest najważniejszym wydarzeniem wieczoru wigilijnego. Obrzęd ten następuje po modlitwie i złożeniu sobie życzeń, a więc na samym początku wieczerzy wigilijnej, gdy ukaże się pierwsza gwiazda na niebie. Dzielenie się opłatkiem oznacza wzajemne poświęcenie się jednych dla drugich i uczy, że ostatni nawet kawałek chleba należy podzielić z bliźnimi, zbliża oddalonych, łączy umarłych z żywymi i jedna skłóconych.

Wolne miejsce przy stole to znany i powszechny w Polsce zwyczaj. Miejsce jest przeznaczone dla przygodnego gościa. Wyrażamy w ten sposób serdeczną pamięć o naszych bliskich, którzy nie mogą świąt spędzić razem z nami. Wolne miejsce może oznaczać również ludzi, których już z nami nie ma, odeszli do wieczności. Zachował się w Polsce zwyczaj wkładania siana pod obrus na stole, który przypomina ubóstwo groty betlejemskiej oraz Maryi, która złożyła narodzonego Chrystusa na sianie w żłobie. Śpiewanie kolęd to jedna z najmilszych świątecznych tradycji. Po wigilijnej wieczerzy siadamy przy choince i razem śpiewamy kolędy. Śpiewamy kolędy, tak jak to robili nasi przodkowie, mając poczucie wspólnoty z ludźmi, którzy żyli przed nami.

Istnieje również zwyczaj uczestniczenia w Pasterce (tzw. Północka), jest to uroczysta Msza św. odprawiana w noc Bożego narodzenia o północy. 24 grudnia 2019 r. o godz. 24.00 zapraszamy do udziału w Pasterce w kościele na szczycie Ślęży. Przed Mszą Św. o godz. 23.00 odbędzie się koncert kolęd, przy udziale znakomitych solistów. Pasterka w Strzegomianach odbędzie się o godz. 21.00, w Sulistrowiczkach (przy płonącym ognisku pasterskim) o godz. 22.00, w Sulistrowicach o godz. 24.00

Szczęśliwych, rodzinnych i błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia
ks. dr Ryszard Staszak – proboszcz
ks. mgr Jakub Bartczak – wikariusz