Zdjęcie: W kościele na Ślęży przy rzeźbie Piotra Włostowica (XI-XII w.) – niezwykła postać historyczna związana z górą Ślężą. Wykazywał się wielkim patriotyzmem, odwagą oraz pobożnością. Przyczynił się do początków ewangelizacji Śląska, był fundatorem zakonu augustianów, znajdującego się w miejscu dzisiejszego kościoła na szczycie Ślęży.
Nasza niepodległość miała zawsze kolor biało-czerwony. Biel symbolizuje czystość intencji i poświęcenie dla idei, czerwień – to symbol ognia, przelanej krwi, symbol odwagi i waleczności. Nasza niepodległość była zawsze biało czerwona – nie tęczowa. Dzisiaj, po 106. latach od momentu odzyskania wolności w 1918 roku żyjemy w zupełnie innej sytuacji geopolitycznej, w innej Europie. Dzisiaj nie mamy do czynienia z potrzebą patriotyzmu czasu wojny, ale mamy głosić patriotyzm na czas pokoju. W warunkach pokoju ten patriotyzm jest również bardzo potrzebny. Dziś patriotyzm zastępuje się poprzez relatywizm moralny, wartości zastępuje się antywartościami, miejsce uczciwości zajmuje nieuczciwość, prawdę wypiera kłamstwo, a ofiarność i poświęcenie – chciwość i pazerność.
Jezus zapłakał kiedyś nad losem Jerozolimy – dziś płacze nad losem liberalnej Europy, która przecież była kiedyś chrześcijańska. To Polska była przedmurzem chrześcijaństwa i tarczą przed muzułmańską nawałnicą. Niech słowa wiersza Juliana Tuwima będą dziś naszą modlitwą: „Daj nam uprzątnąć dom ojczysty – tak z naszych zgliszcz i ruin świętych, jak z grzechów naszych win przeklętych: niech będzie biedny, ale czysty – nasz dom z cmentarza podźwignięty”.
W historii Polski nie brakowało ludzi wybitnych. Do jednych z takich postaci należał Marszałek Polski Józef Piłsudski. Zwykł mawiać: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani prawa do przyszłości”. Nie ważne pod jakim mieszkasz adresem i na jakiej szerokości geograficznej – wszędzie możesz kochać ojczyznę i być patriotą. Szanując tradycję, dbając o poprawność polskiego języka – wszędzie możesz być uczciwym Polakiem. Oddaj swojemu narodowi małą cząstkę tego, co potrafisz – uczcij dziś pamięć tych, którzy oddali w obronie naszej ojczyzny to, co mieli najcenniejsze – swoje własne życie.