Zło istnieje. Nie tłumaczy go w pełni ani głupota, ani złość ludzka. Istnieje jakaś osobowa siła zła, która usiłuje oderwać człowieka od Boga. Pragnie budować królestwo szatana, królestwo zła. Historia to nie tylko polityka, walka ziemskich władców, ale za tym kryje się często działanie złego ducha przeciw Królestwu Bożemu. Szatan istnieje, przerasta inteligencją człowieka – jest to upadły anioł, który przeciwstawił się Bogu i został zdegradowany. Zazdrości człowiekowi Bożego dziecieństwa i usiłuje zniszczyć go duchowo, a nawet fizycznie.

Zły duch oddziałuje najczęściej zakulisowo, poprzez swoich pomocników na poszczególnych ludzi i wspólnoty międzyludzkie. Wykorzystuje słabość ludzką, dysponuje wielkimi środkami materialnymi i mas-mediami. C.S Lewis napisał: ”Szatan miał kiedyś dużo trudniejszą pracę, bo każdego człowieka musiał kusić osobno”. Dzisiaj szatan ma pracę o wiele łatwiejszą, bo wystarczy, że skusi redaktora naczelnego jakiegoś pisma czy kanału telewizyjnego, że skusi kogoś kto działa w internecie. Z jego pomocą będzie siał rozpustę, draństwo, wszelkiego rodzaju ohydztwo. Oddziałuje w ten sposób na miliony ludzi, świadczą o tym m. in. wpisy internetowe skierowane przeciw religii, kościołowi, Papieżowi, biskupom i kapłanom. Przeciw przykazaniom Bożym. A przecież od tego czy ludzkość zachowa Boże przykazania zależny jej los.

Pan Jezus zwalczał nie tylko zło, lecz przede wszystkim złego ducha. W Ewangeliach mamy 160 miejsc mówiących o jego istnieniu i działaniu. Pan Jezus wyjaśniania: „Od początku był on zabójcą w prawdzie i nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo – od siebie mówi – bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa” [J 8,44]. Zatem znakiem rozpoznawczym szatana jest kłamstwo, nienawiść i przemoc. Szatan podlega jednak władzy Boga. Bóg dopuszcza jego działanie dając człowiekowi szansę większej zasługi. W ten sposób zły duch pośrednio przyczynia się do większej chwały Boga. Zdarzają się i opętania poszczególnych ludzi przez szatana. Wystarczy wówczas aby taki człowiek zerwał ze złym otoczeniem i zbliżył się do Jezusa poprzez sakrament pokuty. Czasem konieczne są również egzorcyzmy – specjalne modlitwy. Prywatnie można się przed tym bronić odmawiając modlitwę do Św. Michała Archanioła (jego figura znajduje się w kościele na Ślęży). Szatan jest wrogiem cichym, oszałamia wrzaskiem, szerzy chaos, niepokój i agresję w sercach człowieka, w rodzinach, w kraju i w świecie. Ogranicza wolność człowieka używkami takimi jak alkohol, narkotyki czy hazard. Pozbawia go radości i prowadzi do rozpaczy. Dlatego Św. Piotr ostrzega: „Bądźcie trzeźwi, czuwajcie, przeciwnik wasz – diabeł, jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć. Mocni w wierze przeciwstawiajcie się jemu”. Pan Jezus nas pociesza: „Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę, jam zwyciężył świat” [J 16,33].

„Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył. Pokornie o to prosimy, a Ty – Wodzu niebieskich zastępów, mocą Bożą strąć do piekła szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich krążą po tym świecie. Amen”.