Zdjęcie: Przy Bożonarodzeniowej szopce w kościele na Ślęży (718 m npm), 15.12.2024 r.

Boże Narodzenie to największe wydarzenie w dziejach Świata. Syn Boży stał się człowiekiem i przyjął ludzką naturę za własną. Do tego czasu historia ludzkości była dziejami grzechu. Grzechu prarodziców Adama i Ewy – zwanego pierworodnym, który obciążał dziedzicznie wszystkich ludzi. Dopiero od Bożego Narodzenia rozpoczęły się dzieje zbawienia. Sam fakt zespolenia się natury Bożej i ludzkiej w jednej osobie – Syna Bożego – jest wielką tajemnicą, którą możemy poznać z dwóch punktów widzenia – od strony ludzkiej oraz Boskiej. Istnieją dwie koncepcje człowieka – laicka i chrześcijańska. Laicka głosi samowystarczalność istoty ludzkiej, odrzuca istnienie Boga i Bożego świata i wszystko zamyka w ramach tego świata, a przejawy jego życia tłumaczy jedynie siłami natury – za tą koncepcją kryje się szatańska pokusa znana już od początku ludzkości. „Tak jak Bóg, będziecie znali dobro i zło” [Rdz 3,5]. „Będziecie więc decydowali co jest prawdą, co kłamstwem, co jest dobrem, a co złem. Prawda jednak okazała się inna, po grzechu otworzyły się im oczy, obojgu Adamowi i Ewie, i poznali, że są nadzy” [Rdz 3,7]. Koncepcja chrześcijańska docenia wielkość natury ludzkiej, zwłaszcza jej duchowość, rozum i wolę. Jednak nie traktuje człowieka jako wartości absolutnej. Dostrzega w nim możliwość błędu i zła moralnego, dlatego akcentuje potrzebę dopełnienia natury i jej braków – prawdą i mocą Bożą. Bóg Ojciec wychodzi naprzeciw tej potrzebie posyłając w świat swego Syna. Pamiątkę tego faktu obchodzimy w święta Bożego Narodzenia.

Święty Jan Paweł II na początku swego pontyfikatu, będąc z pieszą pielgrzymką w Polsce cytował słowa wybitnego kaznodziei narodowego Piotra Skargi, który mówił, że „Polska jest jak dąb kilkusetletni, którego nie obaliły żadne burze i żadne wichry, bo jego korzeniem jest Chrystus”. Dopóki korzeniem naszej cywilizacji będzie Chrystus, nikt nas nie obali, nikt nie zniszczy naszej kultury, świadomości narodowej i wartości, dzięki którym przetrwaliśmy naszą trudną historię. Wiara Chrystusowa jest potężną siłą w życiu każdego chrześcijanina i każdego narodu. To dzięki wierze Chrystusowej nasz naród przetrwał 1000 lat, zachował wszystkie wartości naszej narodowej kultury i naszej cywilizacji. Każdy chrześcijanin powinien czuć się dumy z tego, że jest człowiekiem wierzącym, zwłaszcza że nauka i rozum nie wykluczają wiary w Boga – jest wprost przeciwnie – rozum i wielka nauka potwierdzają wiarę w Boga. Człowiek mądry nie jest w stanie zrozumieć świata bez przyjęcia Boga, który powołał ten świat do istnienia.

Tymczasem w dzisiejszym społeczeństwie często zanika poczucie obowiązku, dobra wspólnego oraz odpowiedzialności za siebie i za innych. Zanika też poczucie bliskości, bezpieczeństwa i ciepła. Ludzie żyjąc w ciągłym pośpiechu oddalają się od innych, a za pieniądze są często gotowi sprzedać najważniejsze wartości. Nie potrafią rozróżnić dobra od zła, a zabijając swoje sumienie w konsekwencji popadają w depresję i tracą poczucie sensu życia. To dlatego dzisiejsze gabinety psychologiczne przeżywają swoiste „el dorado”. Pamiętajmy, że człowiek nie jest w stanie zrozumieć świata bez przyjęcia do swojego serca Pana Boga, bez przyjęcia prawd zawartych w Biblii, w Dekalogu i w Credo. Bez przyjęcia tych prawd jako życiowego drogowskazu moralnego ludzie będą coraz bardziej zagubieni. Musimy sobie uświadomić, że cywilizacja nasza będzie istnieć tak długo, jak długo ludzie będą szanować wartości płynące z krzyża. Niech korzeniem naszej świadomości i mapą drogową naszego życia będzie Chrystus.

Ks. prał. dr Ryszard Staszak

W noc wigilijną 24 grudnia 2024 r. o godz. 24.00 jak co roku zapraszam do udziału w Pasterce w kościele na szczycie Ślęży. Odbędzie się koncert kolęd przy udziale znakomitych solistów, a także dzielenie się opłatkiem wigilijnym i składanie życzeń. Dla tych, którzy nie mogą udać się na szczyt Ślęży zapraszamy na Pasterkę do Sulistrowiczek (przy płonącym ognisku pasterskim) o godz. 22.00 – tu również odbędzie się koncert kolęd oraz dzielenie się opłatkiem.