Na Ślęży odbyły się obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Rozpoczęły się uroczystą Eucharystią, której przewodniczył abp Józef Kupny.

W homilii, metropolita wrocławski, nawiązał do znaczenia Chrztu Św. w naszym życiu i zaznaczył, że przy tej okazji musimy sobie postawić dwa ważne pytania: Kim jest dla mnie Jezus Chrystus oraz co zmieniło się w moim życiu po spotkaniu Chrystusa? Abp Kupny wyjaśnił także, czym konkretnie było przejęcie przez Mieszka I chrztu.

Metropolita wrocławski przypomniał, że dzisiejsza uroczystość jest okazją do wyrażenia wdzięczności tym wszystkim, którzy służą naszej ojczyźnie. Na koniec zachęcił również wszystkich wiernych do odpowiedzialnego budowania wspólnot, w których żyjemy – Polski i Kościoła. 

POSŁUCHAJ HOMILII:

Mszę Świętą koncelebrowali bp Andrzej Siemieniewski i bp Jacek Kiciński.

Po Mszy Świętej arcybiskup Józef Kupny metropolita wrocławski podkreślił, że chce aby Ślęża była górą młodych.


Reprezentujący prezydenta Andrzeja Dudę – minister Krzysztof Szczerski zaznaczył, że Ślęża jest dobrym miejscem do tego, aby świętować 1050-lecie chrztu Polski.

Wysłuchaj całego listu, który w imieniu prezydenta RP odczytał minister Krzysztof Szczerski:

Burmistrz Sobótki – Stanisław Dobrowolski w rozmowie z Radiem Rodzina przypomniał o roli ks. proboszcza Ryszarda Staszaka w odbudowie kościoła na Ślęży:

Jedną z prelegentów obecnych na obchodach była historyk dr Magdalena Ogórek, która opowiedziała o znaczeniu chrztu Polski dla dalszego rozwoju naszego kraju:

Minister Krzysztof Szczerski wręczył w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenia dla abp. Józefa Kupnego oraz Stanisława Gebhardta, byłego więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross Rosen. Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wręczył listy z podziękowaniami dla zasłużonych dla Dolnego Śląska.