Z polecenia JE abpa Józefa Kupnego zwrócił się do mnie ks. dr Kacper Radzki, Rektor MSWD we Wrocławiu z prośbą o podjęcie współpracy w ramach formacji duchowej kleryków, aby mogli przyjrzeć się z bliska realiom pracy kapłańskiej i duszpasterskiej. Alumni będą pomagać w duszpasterstwie oraz uczestniczyć we Mszach Św.

Miejsce spotkań, modlitwy i formacji kapłańskiej alumnów znajduje się na terenie naszej parafii w Sulistrowiczkach. 8 października oficjalnie został poświęcony Dom Formacji Stałej Kapłanów Archidiecezji Wrocławskiej w Sulistrowiczkach prowadzony przez ks. Macieja Małygę. W uroczystości wziął udział ks. abp Józef Kupny, a także kapłani odpowiedzialni za formację duchownych w archidiecezji wrocławskiej.

Chcemy, aby to był dzień uwielbienia i dziękczynienia Panu Bogu, wdzięczności księdzu arcybiskupowi, kapłanom i osobom świeckim za dokonane dzieło, jakim jest ten dom, gdzie osoby duchowne mogą jeszcze bardziej pokochać Pana Jezusa, znaleźć odpoczynek, stawać się lepszymi ludźmi – mówił ks. Maciej Małyga, Wikariusz Biskupi ds. Stałej Formacji Kapłanów.

Data poświęcenia Domu Formacji Stałej zbiegła się z rocznicą powstania seminarium – Dokładnie 456 lat temu zostało powołane Seminarium Duchowne we Wrocławiu, prawdopodobnie trzecie na świecie. Tak jak seminaria były owocem reformy w tamtych czasach, tak mam nadzieję, że ten dom będzie owocem reformy Kościoła, która dokonuje się w naszych czasach – zaznaczył ks. Małyga.

Abp Józef Kupny w kaplicy Domu Formacji Stałej podkreślił ważność tego domu dla formacji duchownych archidiecezji. Takie miejsce jest konieczne, aby kapłani mogli odpocząć, odbyć rekolekcje czy dni skupienia, nabrać sił do dalszej posługi. – W naszej archidiecezji brakowało takiego domu. W innych diecezjach są domy rekolekcyjne, ale cieszę się, że mamy już miejsce, gdzie młodsi kapłani i ze starszych roczników mogą z tego domu korzystać – wyraził swoją radość ks. arcybiskup.

Dom Formacji stałej ma być miejscem spotkań, modlitwy, ale także pogłębiania relacji z Panem Bogiem – Stoimy przed wieloma wyzwaniami, które czekają na nas we współczesnym świecie. Stąd też potrzeba formacji i bliskości Pana Boga. Dziękuję, ks. Maciejowi za zaangażowanie w dzieło budowy tego domu. Widzę, że program funkcjonowania domu jest bardzo bogaty, wiele dobrego się tu dzieje. Dziękuję wszystkim, którzy dbają o piękno i za włożoną pracę, aby ten dom powstał – powiedział abp Kupny.

Dom Formacji Stałej Kapłanów Archidiecezji Wrocławskiej mieści się w Sulistrowiczkach. Obecnie znajduje się tam także rok propedeutyczny, w których 5 alumnów przygotowuje się do formacji kapłańskiej.


Źródło: https://www.niedziela.pl/