List duszpasterski Proboszcza do Parafian i nowo osiedlonych mieszkańców naszej parafii oraz plan kolędy 2023 r.

Chciałbym bardzo serdecznie przywitać nowych mieszkańców, którzy osiedlili się na terenie naszej Parafii, jako nowych członków naszej Wspólnoty Parafialnej. Jednocześnie chcę podziękować moim wieloletnim parafianom za żywy udział w życiu naszej Parafii oraz Kościoła, który wspólnie budujemy od 1988 r., czyli od momentu ustanowienia Samodzielnego Ośrodka Duszpasterskiego. Dziękuję za wsparcie duchowe, słowne, materialne, za szacunek, dobro oraz życzliwość, którą okazujecie mi na co dzień.

Kościół w duchu troski o budowanie wspólnoty wiernych w kanonie 529 Kodeksu Prawa Kanonicznego nakłada na proboszczów parafii i wszystkich kapłanów pracujących w duszpasterstwie, obowiązek odwiedzenia parafian. „Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznać wiernych powierzonych jego pieczy” – czytamy we wspomnianym kanonie – „Winien zatem nawiedzać rodziny uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza w niepokojach i smutku oraz umacniać ich w Panu, jak również – jeśli w czymś niedomagają – roztropnie ich wspierając. Gorącą miłością wspierać chorych, zwłaszcza bliskich śmierci, wzmacniając ich sakramentami i polecając ich dusze Bogu. Duszpasterz szczególną troską otacza biednych, cierpiących, samotnych, wygnańców oraz przeżywających szczególne trudności. Stara się wreszcie o to, by małżonkowie i rodzice otrzymali pomoc do wypełniania własnych obowiązków oraz popiera wzrost życia chrześcijańskiego w rodzinach”.

Przyjęcie kapłana z wizytą duszpasterską – czyli kolędą – jest aktem publicznego wyznania wiary, a zarazem znakiem jedności i żywej więzi Kościoła domowego z Kościołem parafialnym. Każdy biskup składa Papieżowi oficjalną wizytę raz na 5 lat (ad limina apostolorum) wraz ze sprawozdaniem z życia diecezji. Ponadto biskup wizytuje parafię w swojej diecezji raz na 5 lat (Parafia w Sulistrowicach będzie wizytowana w roku 2023 przez JE Bpa pomocniczego Macieja Małygę), a proboszcz parafii składa wizytę raz w roku w każdej rodzinie chrześcijańskiej, stanowiącej Kościół domowy. Czyni to w okresie Bożego Narodzenia.

W naszej parafii z początkiem nowego roku rozpoczną się tradycyjne odwiedziny duszpasterskie – tzw. „kolęda”. Jako Wasz Duszpasterz udam się do Waszych domów, aby razem z Wami we wspólnocie rodzin w imię Chrystusa zanieść Boże Błogosławieństwo. Zechciejmy przeżyć te odwiedziny jako akt religijny. Okażmy sobie szacunek. Niech Wasz dom będzie przygotowany do tych odwiedzin: nakryty białym obrusem stół, na nim połóżmy wodę święconą, krzyż, Pismo Święte oraz zeszyty do religii – jeśli w domu są dzieci lub młodzież w wieku szkolnym. Uczyńmy wszystko, aby atmosfera naszego spotkania była podniosła, a zarazem miła i serdeczna. W czasie odwiedzin odpowiem na wszystkie pytania czy wątpliwości, nie jestem ograniczony czasem i chcę go dobrze spędzić razem z Wami.

Zwracam się również do Was z zapytaniem, czy jesteście zainteresowani czynnym uczestnictwem w życiu Parafii, jak również korzystaniem z Sakramentów Świętych (Eucharystia, Komunia, Bierzmowanie, Chrzest, Ślub)? Czy wraz ze swoimi rodzinami będziecie uczęszczać na Msze Święte w kościołach parafialnych i korzystać z mojej posługi duszpasterskiej? Jednocześnie informuję, że – tak jak w każdej parafii – w naszej również prowadzone są kartoteki oraz księgi parafialne, w których odnotowywane są dane osobowe parafian oraz informacje o chrztach, komuniach, bierzmowaniach, ślubach czy pogrzebach udzielanych w Parafii. Jeżeli życzą sobie Państwo, aby księgi parafialne zostały uzupełnione Państwa danymi oraz Waszej rodziny, informuję, że dane te będą zbierane podczas kolędy. Proszę również moich Parafian o przygotowanie danych osobowych do aktualizacji.

Na drugiej stronie znajdą Państwo informację o odwiedzinach w waszych domach oraz plan kolędy.

Z wyrazami należnego szacunku i wdzięczności

Z kapłańskim pozdrowieniem Ks. prałat dr Ryszard Staszak – Wasz proboszcz
Ks. mgr Jakub Bartczak – Wasz wikariusz


PLAN KOLĘDY 2023

2.01.2023 (poniedziałek) – STRZEGOMIANY – ul. Wrocławska – od godz. 10.00

3.01.2023 (wtorek) – STRZEGOMIANY – pozostałe ulice – od godz. 10.00

4.01.2023 (środa) – STRZEGOMIANY – domki letniskowe i nowi mieszkańcy, okolice Przezdrowic – od godz. 10.00

 

5.01.2023 (czwartek) – BĘDKOWICE – ul. Wolności, Strażacka, Sosnowa, Wierzbowa – od godz. 10.00

7.01.2023 (sobota) – BĘDKOWICE – ul. Świerczewskiego, Leśna, Wrzosowa, Kwiatowa, Kurhanowa, Polna – od godz. 10.00

 

9.01.2023 (poniedziałek) – SULISTROWICE – ul. Chrobrego, Jagiellońska, Kościelna, Zacisze, Przemiła, Kwiatowa, Piękna, Liskowa, Spokojna – od godz. 10.00

10.01.2023 (wtorek) – SULISTROWICE – ul. Nowa, Poprzeczna, Letnia, Wąska, Dzikiej Róży, Dębowa, Krótka, Stroma, Irysowa, Daliowa, Jaworowa – od godz. 10.00

11.01.2023 (środa) – SULISTROWICE – pozostałe ulice, domki letniskowe i nowi mieszkańcy

– od godz. 10.00

 

12.01.2023 (czwartek) – SULISTROWICZKI – ul. Świdnicka – numery parzyste oraz ul. Kwiatu Paproci, Przełęcz Tąpadła, Słoneczna, Kwiatowa, Księżycowa, Brzozowa, Letnia, Boczna, Okólna, Tęczowa, Rowerowa, Górska, Wyścigowa, Promienna, Wrzosowa, Świerkowa, Sosnowa, Modrzewiowa, Jodłowa, Stroma, Leśna, Wiśniowa, Krótka, – od godz. 10.00

13.01.2023 (piątek) – SULISTROWICZKI – ul. Świdnicka – numery nieparzyste oraz ul. Parkowa, Prosta, Pod Lasem, Gajowa, Pod Dębami, Spacerowa, Michałowskiego, Wybojowa, Różana, Słupicka, Zielone Wzgórze, Zdrojowa, Sulistrowicka, Leśne Zacisze, Miodowa, Nektarowa od godz. 10.00

14.01.2023 (sobota) – dodatkowa kolęda – dla tych, którzy nie mogli przyjąć kapłana w w/w terminie – prosimy o kontakt w zakrystii po każdej Mszy Św. lub telefonicznie pod nr tel. 71 723 40 84

Msze święte w Parafii Sulistrowice

Niedziele i święta

Sulistrowice, Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Jagiellońska 1A – godz10.30

Strzegomiany, Kościół pw. NMP Królowej Polski, ul. Ślężna – godz9.00

Sulistrowiczki, Kaplica Matki Bożej Dobrej Rady , ul. Słoneczna 2 – godz12.00 i 19.00

Ślęża, Kościół pw. Nawiedzenia NMP – szczyt góry – godz14.00

w dni powszednie

Sulistrowice, Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Jagiellońska 1A

    • godz.18.00 – w sezonie letnim, godz. 17.00 – w sezonie zimowym

w soboty

Sulistrowiczki, Kaplica Matki Bożej Dobrej Rady, ul. Słoneczna 2– godz. 19.00

    • w pierwszą sobotę miesiąca – Msza Św. o uzdrowienie chorych

    • w ostatnią sobotę miesiąca – Msza Św. w intencji anonimowych alkoholików

    • każdego 13-go miesiąca od maja do 13 października – Nabożeństwo Fatimskie

 

Nabożeństwa okolicznościowe: Droga Krzyżowa, Nabożeństwo Majowe i Czerwcowe, Różaniec odbywają się o godz. 17.00 przed Mszą Św. w kościele parafialnym w Sulistrowicach.

Kancelaria parafialna jest czynna codziennie od 18.30 do 19.30 lub po uzgodnieniu telefonicznym.

Spowiedź Św. – pół godziny przed Mszą Św. lub w razie potrzeby.

Odwiedziny chorych – o każdej porze