Informujemy o kolejnych etapach prac przeprowadzonych w kościele na Ślęży:

Zamontowaliśmy metalową balustradę przy zabytkowych schodach prowadzących do świątyni. Na frontowej ścianie kościoła zawiesiliśmy m.in. nowy banner oraz tablice informacyjne przedstawiające historię kościoła w trzech językach.

Rozpoczęliśmy prace związane z ułożeniem granitowej posadzki wewnątrz kościoła. Spośród zniszczonych XVII wiecznych zabytkowych płyt udało nam się odzyskać i odrestaurować ok. 20%. Zostały one umieszczone w przedniej części kościoła (pod chórem) – w miejscu, w którym nie były prowadzone badania archeologiczne – oraz przy wejściu do zakrystii. Pozostałą część posadzki uzupełniamy nowymi płytami granitowymi. Równolegle z ich montażem planujemy instalację szklanej płyty, przez którą będzie można podziwiać relikty pierwotnego kościoła z XII w. oraz średniowiecznego zamku z XIV w. Do końca kwietnia 2015 r. planujemy zakończenie prac.

W miejscu starych, spróchniałych drzwi do zakrystii zamontowaliśmy nowe, wykonane z drewna dębowego. Ponadto odrestaurowaliśmy zabytkowy portal nad drzwiami oraz misę lavabo. Zakrystia została osuszona, odgrzybiona oraz pomalowana.

Zakończyliśmy prace związane z nagłośnieniem w całym kościele oraz oświetleniem w podziemiach i na wieży. W jednej z nisz ściany bocznej zamontowaliśmy herb Arcybiskupa Metropolity Wrocławskiego Józefa Kupnego – patrona odbudowy kościoła na Ślęży. Rozpoczęliśmy montaż promienników grzewczych. Ponadto obok wzmacniacza umieściliśmy rozdzielnicę, a w tylnej części kościoła – licznik prądu.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa zwiedzających w podziemiach świątyni wykonaliśmy chodnik. Do jego części wykorzystaliśmy zniszczone płyty posadzki. Przy ścieżce zwiedzania – w najważniejszych historycznie miejscach – zamontowaliśmy tablice informujące.

Na chórze powiesiliśmy nowy obraz przedstawiający Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny – patronkę kościoła. Organy Johanusa zostały podłączone do nagłośnienia sieciowego. Ponadto wymieniliśmy – na dębowe – wszystkie okna i drzwi prowadzące na wieżę kościoła oraz na galerii. Wykonaliśmy też renowację zabytkowych schodów, konstrukcji stalowej oraz balustrady. Ściany wieży uzupełniliśmy nowymi tynkami i pomalowaliśmy. Przy wejściu na szczyt wieży wykonaliśmy nowy podest oraz nową podłogę na całej galerii widokowej z desek dębowych o grubości 6 cm. Odrestaurowaliśmy metalową barierkę, drewnianą poręcz oraz krzyż i cegły na szczycie wieży. Całość została zaimpregnowana i zabezpieczona zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków we Wrocławiu.

Wieża jest już dostępnaSerdecznie zapraszamy do podziwiania pięknej panoramy Ślężańskiego Parku Krajobrazowego, przedgórza Karkonoszy oraz Równiny Wrocławskiej.