Papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót Roberta Schumana (1886- 1963), jednego z założycieli Unii Europejskiej – poinformował w sobotę Watykan. Oznacza to ważny krok na drodze do jego beatyfikacji.
Watykan podał, że papież przyjął na audiencji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynała Marcello Semeraro. W jej trakcie Franciszek zatwierdził kilka dekretów beatyfikacyjnych, wśród nich o heroiczności cnót byłego dwukrotnego premiera Francji i ministra spraw zagranicznych. Był on jedną z najważniejszych postaci uczestniczących w kształtowaniu Europy po drugiej wojnie światowej. Uważany jest za jednego z ojców Unii Europejskiej, Rady Europy i NATO.
Robert Schuman – polityk, mąż stanu, ojciec założyciel UE
Urodzony w Luksemburgu Schuman był od 1919 roku deputowanym francuskiego Zgromadzenia Narodowego. W 1940 roku kolaborujący z Niemcami rząd Vichy umieścił go w areszcie domowym, z którego uciekł. Przystąpił do ruchu oporu.
Po wojnie Schuman był premierem Francji, a potem ministrem spraw zagranicznych. Był jednym z inicjatorów powstania Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, która była zalążkiem Unii Europejskiej. Przedstawiony przez niego 9 maja 1950 roku plan miał na celu gospodarcze powiązanie Francji i Niemiec, integrację ekonomiczną z innymi państwami oraz podniesienie poziomu życia społeczeństw.
Rocznica przedstawienia deklaracji Schumana jest obchodzona jako Dzień Europy.
Proces beatyfikacyjny zmarłego w 1963 roku francuskiego polityka był prowadzony od 1990 roku i na szczeblu diecezjalnym zakończył się w 2004 r. W jego trakcie wskazywano na przykładzie Schumana, że zajmując się polityką również można dojść do świętości.
Źródło: aja/PAP